ARTYKUŁY

Po czym poznać depresję ? 

Słowo „depresja” często używane jest dzisiaj do określenia smutku, przygnębienia, a nawet zwykłej chandry czy melancholii. Depresja jest jednak poważną chorobą, coraz częściej diagnozowaną przez specjalistów i cały czas diagnozowaną późno. Wg danych statystycznych aż 84% osób trafia do odpowiedniego specjalisty (lekarza psychiatry lub psychologa psychoterapeuty) po pół roku samotnego zmagania się z objawami. Co zatem powinno nas zaniepokoić?  

Różnic między zwykłą chandrą, a depresją wymagającą leczenia jest wiele. Smutek i przygnębienie to naturalne stany, które pojawiają się u każdego człowieka w reakcji na jakąś stratę lub niezadowolenia z jakiś aspektów swojego życia. Depresja to stan chorobowy, który dotyka nas psychicznie i fizycznie (problemy ze snem, łaknieniem, brak sił), upośledza nasze życie wewnętrzne i kontakty społeczne.

Dobrym rozróżnieniem jest także czas trwania gorszego samopoczucia. Zwykła chandra, smutek, przygnębienie trwają od kilku godzin do maksymalnie kilku dni, depresja nie mija tak szybko. Na chandrę mamy wiele sposobów, każdy swoje. Dla jednych jest to rozmowa z przyjaciółką/elem, zatopienie się w swojej ulubionej muzyce, obejrzenie dobrego filmu czy krótki wypad za miasto. W przypadku depresji wyżej wymienione sposoby poprawy humoru nie zadziałają. Nie poprawią nam samopoczucia, gdyż w depresji smutek i przygnębienie jest tak duży, że uniemożliwia odczuwanie przyjemności. „Nic mnie nie cieszy“ – jeśli pojawia się taka myśl, powinna nas zaniepokoić. Ponadto jeśli obserwujesz u siebie coraz bardziej uogólniającą się niechęć do siebie, innych oraz działań w większości dziedzin swojego życia, masz problemy ze snem, czujesz się zmęczony/a, zwłaszcza rano oraz masz trudności z koncentracją nie zwlekaj z wizytą u lekarza psychiatry lub psychoterapeuty. Zwłaszcza jeśli objawy nie ustępują od co najmniej 2 tygodni i czujesz się tak samo codziennie. Czasami zdarza się, że objawy nie są tak oczywiste i depresja przyjmuje postać „zamaskowaną”, „ukrytą”. Wówczas mijają miesiące lub nawet lata w czasie których szukamy przyczyn złego samopoczucia u lekarza internisty lub kardiologa zanim trafimy do odpowiedniego specjalisty. Depresja jest uleczalna, im wcześniej zaczniemy odpowiednią farmakoterapie i/lub psychoterapię tym szybciej „odzyskamy siebie samych” i radość z życia. Niezależnie od tego jak bardzo źle się czujemy i jak trudno uwierzyć nam, że może się to zmienić warto sięgnąć po wsparcie. Profesjonalna pomoc wraz z naszym zaangażowaniem w leczenie zazwyczaj przynosi pierwsze efekty już po 3-6 miesiącach.

Opracowanie: Honorata Moliter 

Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania. 

Czym jest współuzależnienie? 

Najkrócej rzecz ujmując, współuzależnienie to choroba utraty siebie (Whitfield 1991) i bycie pod wpływem zachowania innej osoby. Jest to wyuczone zachowanie związane z nadmierną koncentracją na potrzebach innych przy jednoczesnym nierozpoznawaniu i/lub nieuwzględnianiu własnych uczuć i potrzeb. Osoba wspóluzależniona bardzo często przejmuje odpowiedzialność i/lub stara się kontrolować myśli, uczucia i zachowania innych ludzi. 

Opracowanie: Marta Milkiewicz 

Kiedy warto skorzystać z psychoterapii? 

Na rynku istnieje wiele możliwości samorozwoju na poziomie cielesnym, psychicznym, duchowym, emocjonalnym i społecznym. Jednak kiedy różnymi drogami człowiek dochodzi do trudnych „miejsc” w sobie, warto wtedy rozważyć skorzystanie z psychoterapii. Niezadowolenie w życiu, a także niemożność korzystania w pełni ze swoich zasobów  jest informacją do rozważenia psychoterapii jako sposobu na zmianę. Moment, w którym dotychczasowe metody radzenia sobie zawodzą i nie przynoszą zamieżonej ulgi, wtedy także warto rozważyć konsultację z psychoterpapeutą. Psychoterapia jest taką formą pomocy i zmiany, by klient mógł przebrnąć skutecznie i bezpiecznie przez trudny pokonania własnych ograniczeń na rzecz bardziej świadomego życia. 

Opracowanie: Marta Milkiewicz 

Co się będzie działo podczas psychoterapii?

Spotkanie psychoterapeutyczne to szczególny rodzaj rozmowy. Nie przypomina spotkań z przyjecielem czy dobrym znajomym. Nie jest też podobna do porady lekarskiej lub wizyty u eksperta, który po jej zakończeniu udzieli diagnozy i przepisze odpowiednie remedium. W trakcie spotkań psychoterapeutycznych nie usłyszysz dyrektywnych rad co masz zrobić lub czego masz nie robić. Ten szczególny rodzaj rozmowy charakteryzuje się nie ocenianiem Ciebie, Twoich myśli, odczuć, decyzji. Psychoterapeuta przede wszystkim bardzo uważnie Cię słucha i stara się poprzez swoje klaryfikacje oraz pytania zwrócić Twoją uwagę na perspektywy, których do tej pory nie brałeś/aś pod uwagę. Wszystko to po to, aby Twoja świadomość siebie samego/ej była coraz pełniejsza. Procesowi temu, towarzyszą różne uczucia i stany emocjonalne, te przyjemnie i te nieprzyjemne. Może to być zarówno spokój i ulga jak i złość czy lęk. Psychoterapia przypomina sprzątanie strychu, do którego nie zaglądałe/aś przez 20 lat. Trochę się zmęczysz, pobrudzisz, możesz też odkryć na nim coś cennego sprzed lat. Na koniec zyskasz nową uporządkowaną przestrzeń, którą zapełnisz tym czym pragniesz.  

Opracowanie: Honorata Moliter

impressum : verantwortlich für den inhalt: Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie, kontaktmöglichkeiten: polskigabinetpsychoterapii@gmail.com