AKTUALNOŚCI

Żona geja. Jak to możliwe? O orientacji homoseksualnej w heteroseksualnym związku.

Dlaczego osoby homoseksualne czasem wchodzą w związki z heteroseksualnymi? W jaki sposób kobiety heteroseksualne dowiadują się, że są w związku z gejem? Jak rozmawiać z dziećmi z takich związków?

Punktem wyjścia do rozmowy Beaty Tadli z berlińskim psychologiem Pawłem Kurczakiem jest książka Marii Mamczur - "Żony Gejów. O tym, czego nikomu się nie zdradza", gdzie psycholog szerzej wypowiada się jako ekspert.

Rozmowa odbyła się na antenie Radia Zet 14 maja 2020 r., a możecie ją Państwo odsłuchać klikając w link poniżej.

Jak przygotować się do przetrwania w czasie zarazy? Posłuchaj w Radio COSMO.

Boimy się o swoje zdrowie i życie, ale potrafimy bezinteresownie pomagać innym. Życie w anormalnych warunkach wyzwala w nas dobre i trudne emocje. Jak sobie z nimi radzić w czasie pandemii, mówiła berlińska psycholożka Honorata Moliter, która udzieliła wywiadu dla radia Cosmo 5 kwietnia 2020 r.

Treści rozmowy możecie Państwo wysłuchać na stronie Radia Cosmo klikając w link poniżej:

Honorata Moliter w webinarze: "Sposoby radzenia sobie ze zmianą. O nas i naszych dzieciach teraz."

Honorata Molier, współzałożycielka  i psycholożka Polskiego Gabinetu Psychoterapii w Berlinie uczestniczyła w webinarze organizowanym przez Stowarzyszenie Polki w Berlinie e.V.. Spotkanie z uczestnikami webinaru odbyło się 3 kwietnia 2020 r. o godz. 20:00.

Rozmowa dotyczyła wielowymiarowej zmiany, której teraz doświadczamy w związku z pandemią, która znacząco wpływa na nasze samopoczucie i relacje z nabliższymi. W związku z tym mogą pojawiać się w nas emocje i uczucia znacznie intensywniejsze niż znamy to z naszego dotychczasowego życia a także zupełnie nowe wewnętrzne stany, które pojawiają się po raz pierwszy. Honorata odpowiadała na pytanie, jak znaleźć w tym wszystkim rozeznanie, pomóc sobie i odnaleźć w sobie zasoby, żeby lepiej sobie radzić.

Spotkanie moderowała Maja Niestrój, a organizatorem było Stowarzyszenie Polki w Berlinie e.V.

Czy to co zostało pokazane w filmie Wojciecha Smarzowskiego "Pod mocnym aniołem" jest prawdą o uzależnieniu czy bardziej fikcją filmową ?

Między innymi na takie pytania odpowiadała Marta Milkiewicz. 

Marta miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez studentów Polskiego Klubu Filmowego Uniwersytetu w Poczdamie. W ramach 8 edycji projektu wyświetlony został film W. Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem”. Po projekcji odbyła się wymiana pytań i odpowiedzi oraz dyskusja na temat uzależnienia od alkoholu. Jako zaproszony gość i terapeutka uzależnień Marta miała okazję podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem dotyczącym tej problematyki.

Frekwencja na seansie dopisała, a zaciekawienie tematem i otwartość w zadawaniu pytań były bardzo duże. Ku zaskoczeniu, także organizatorów, nie było widać końca w zadawaniu pytań i tylko ograniczenia czasowe zdecydowały o zakończeniu.

Bardzo dziękujemy Polskiemu Klubowi Filmowemu za zaproszenie. To był ciekawy i inspirujący czas spotkań z młodymi ludźmi. Mamy nadzieję do zobaczenia przy kolejnych okazjach. 

Zapraszamy do podstrony Do Poczytania, znajdziecie tam więcej pytań i odpowiedzi które pojawiły się opisanej wyżej dyskusji.

Dusza Polaka na emigracji - co w niej gra? 

We współpracy ze Stowarzyszeniem Polki w Berlinie oraz Nachbarschafts und Familienzentrum Kurmark zrealizowałyśmy spotkanie na temat kondycji psychicznej emigrantów.  

Rozmawialiśmy o tym dlaczego emigracja to akt odwagi, a życie w dwóch kulturach jest emocjonalnym wyzwaniem. Jak w tym procesie wspierać dzieci. A także jak rozeznać się w zawiłościach niemieckiego systemu wspierania kryzysowego.

Dziękujemy Isabelli Andrzejewskiej - lekarce psychiatrii dzieci i młodzieży za udział i podzielenie się swoją perspektywą. 

Uzależnienia i profilaktyka - wszystko co trzeba wiedzieć 

Warsztat o uzależnieniach i profilaktyce to był już ostatni w tym roku warsztaty psychologiczny. Bardzo dziękuję uczestniczkom za otwartość i odwagę w rozmawianiu na tak trudne tematy. Cieszę się, z głosów by zrobić jeszcze kolejne spotkania w tym temacie i gotowość do kolejnych spotkań. 

Mam nadzieję do zobaczenia następnym razem. 

Jak odmawiać skutecznie i elegancko - czyli asertywność w praktyce.

Ten temat nieustannie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W warsztacie uczestniczyło ponad 20 zaangażowanych, otwartych i odważnych uczestniczek. Był czas na inspirację i wsparcie oraz przećwiczenie nowych umiejętności w scenkach. Odmawianie skuteczne i eleganckie to mówienie “Nie” w sposób autentyczny, stanowczy, z szacunkiem i bez lęku.

Do zobaczenia następnym razem. 

Mama, emigrantka i kto jeszcze ?

grupa wsparcia dla kobiet w Berlinie 

Spotkania grupy Mama, emigrantka i kto jeszcze odbywały się regularnie przez trzy miesiące. Bardzo dziękujemy wszystkim uczestniczkom za odważne zaangażowanie, kreowanie atmosfery bezpieczeństwa i wzajemnej akceptacji. Cieszymy się, że ta energia będzie mogła przekładać się na realne zmiany w Waszym życiu. Rozwiałyśmy wiele mitów na temat macierzyństwa, wiemy jak dawać sobie samej wsparcie i dlaczego to ważne, żeby umieć odpuszczać. 

Z niecierpliwością czekamy na kolejne edycje. 

Szanse, wyzwania, tęsknoty -

oblicza życia na emigracji

Na sobotnim warsztacie dotyczącym blasków i cieni życia na emigracji mówiłyśmy między innymi o tym, że kultura z której pochodzimy to nasze korzenie, nasza 'baza" a kultura do której emigrujemy to nasze skrzydła czyli możliwości. Aby dwukulturowość stała się zgranym duetem potrzeba cierpliwości, determinacji, zgody na przejściową dezintegrację i dużo wyrozumiałości dla siebie.

Do zobaczenia na następnych warsztatach.

Warsztat o poczuciu własnej wartości 

We współpracy ze Stowarzyszeniem Polki w Berlinie zrealizowałyśmy warsztat / spotkanie na temat Poczucie własnej wartości- fakty i mity. 

Bardzo mile zaskoczyło nas Wasze liczne zainteresowanie warsztatem i aktywna obecność podczas spotkania. To była dla nas duża przyjemność pracować w atmosferze inspiracji, zaangażowania i Waszej otwartości.

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach psychologicznych i spotkaniach edukacyjnych.

Spotkanie edukacyjne

Wszystko co chcielibyście/chciałybyście wiedzieć o uzależnieniach, ale boicie się zapytać. 

 

W ramach projektu Dziel się wiedzą i inspiruj Stowarzyszenia Polki w Berlinie e.V. oraz Nachbarschafts und Familienzentrum Kurmark Mehrgenerationenhaus odbyło się spotkanie edukacyjne na temat uzależnień.

To był dobry czas, idealne miejsce otwartej dyskusji i poszukiwań odpowiedzi na nurtujące pytania z tematu uzależnień. Z przyjemnością dzieliłyśmy się naszą wiedzą i doświadczeniami jakie mamy w zakresie pomagania osobom zmagającym się z uzależnieniem i współuzależnieniem. Bardzo dziękujemy za zaproszenie i waszą aktywną obecność na spotkaniu. 

Cieszą nas informacje zwrotne od uczestniczek dla których spotkanie było wartościowe ze względu na zdobytą wiedzę i zachęcało do osobistej refleksji. 
 Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach i warsztatach z obszarów psychologii.

Mapa Marzeń

Pierwsza inicjatywa Polskiego Gabinetu Psychoterapii w Berlinie.

We współpracy ze Stowarzyszeniem Polki w Berlinie oraz Nachbarschafts und Familienzentrum Kurmark Mehrgenerationenhaus przeprowadziłyśmy warsztat psychologiczny pt.: Mapa Marzeń.

Warsztat przeprowadziłyśmy dwa razy ze względu na duże zainteresowanie w dzielnicy Pankow i Schöneberg w Berlinie. 

W przyjaznej atmosferze uczestniczki zajmowały się urzeczywistnianiem swoich marzeń oraz bardziej świadomym korzystaniem ze swoich zasobów osobistych. To był bardzo owocny czas działania i zamiany marzeń w plany na najbliższy rok. Teraz tylko pozostaje cieszyć się z ich realizacji. Dobrego roku 2017. 

impressum : verantwortlich für den inhalt: Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie, kontaktmöglichkeiten: kontakt@polskigabinetpsychoterapii.eu