Co sprawia, że pary szukają psychoterapii?
Najczęstszym powodem jest utrata zaufania. Partnerzy tracą je stopniowo lub nagle pod wpływem konkretnych okoliczności. Stopniowa utrata zaufania to zazwyczaj proces trwający miesiące lub lata. W tym czasie partnerzy zazwyczaj unikają rozmawiania na trudne tematy, bo jest to dla nich za trudne lub nie mówią o swoich potrzebach z obawy przed reakcją z drugiej strony. To wszystko zwiększa emocjonalny dystans. Zaufanie może zostać też utracone nagle np. w wyniku zdrady.
Brak wzajemnego zaufania powoduje, że para traci fundament związku. Utrata bliskiej, emocjonalnej więzi uniemożliwia skuteczne porozumiewanie się. Pojawiają się coraz częstsze konflikty, intensyfikując błędne koło obwiniania się, z którego coraz trudniej wyjść. W ten sposób gromadzą się w partnerach niewyrażone uczucia i rosnące poczucie krzywdy.
W parze nieuchronnie narasta poczucie, że coś się w związku skończyło. Para żyje utartym schematem, w którym brakuje czasu na pielęgnowanie autentycznej bliskości. Związek gaśnie, a partnerzy coraz częściej czują złość i żal do siebie nawzajem za taki stan rzeczy. Nie wiedzą co zrobić, by znów było dobrze. Drobne nieporozumienia kończą się nagle awanturami lub cichymi dniami. Odsuwanie się od siebie, brak zainteresowania seksualnego, niechęć do podejmowania wspólnych aktywności w czasie wolnym są dla pary znakami ostrzegawczymi, aby przyjrzeć się, co dzieje się w ich związku.
Związki przechodzą kryzysy. To naturalne. W wielu przypadkach partnerzy mogliby sami rozwiązać swoje problemy, gdyby potrafili się ze sobą skomunikować. Brak tej umiejętności to równie częsty powód szukania pomocy w psychoterapii. Partnerzy mogą nie wiedzieć, że brak im umiejętności asertywnego odmawiania, ale też wyrażania swoich uczuć i mówienia o potrzebach. Tak samo jak mogą nie zdawać sobie sprawy, że od dawna nie słuchają już drugiej strony, ale z pewnością wiedzą i czują, że ich związek się wali, a sposób w jaki rozmawiają nic dobrego im nie przynosi. W takiej sytuacji najlepsze, co mogą dla siebie zrobić to iść na terapię par, gdzie czeka na nich profesjonalny(-na) terapeuta(-ka) a nawet dwoje profesjonalnych terapeutów.
Dlaczego warto wybrać terapię par prowadzoną przez dwoje psychoterapeutów ?
Terapia par prowadzona przez dwoje terapeutów jest często stosowaną praktyką, przynoszącą bardzo dobre efekty.
Model pracy dwóch psychoterapeutów został wypracowany i jest stosowany w renomowanych ośrodkach psychoterapeutycznych na świecie. Za przykład może posłużyć ośrodek Travistock, który ma jedną z najdłuższych tradycji terapii par w Wielkiej Brytanii.
Psychoterapeuci podczas pracy z parą często się uzupełniają, przedstawiając inne spostrzeżenia, dzięki temu para uzyskuje szerszą perspektywę niż otrzymałaby tylko od jednego z psychoterapeutów.
Para często komunikuje obawy i przejawia uzasadniony lęk, że psychoterapeuta pracujący indywidualnie wykaże więcej zrozumienia dla jednego z partnerów związku, a dla drugiego mniej.
Prowadzenie terapii pary w duecie psychoterapeutów pozwala na zniesienie tej obawy. Proces zabezpieczony poprzez obecność drugiego psychoterapeuty pozwala zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa, zaopiekowania oraz zrozumienia każdej osobie z pary.
Na czym polega terapia par?
Proces terapeutyczny pomaga zrozumieć uczucia, myśli i potrzeby będące podłożem trudności w relacji. Umożliwia przepracowanie konfliktów i sytuacji kryzysowych. Wypracowuje umiejętności i zachowania, które udrażniają komunikację w związku, wolną od lęku i przemocy. Celem psychoterapii jest dążenie do zmian na głębszym poziomie, stworzenie nowych możliwości, które będą prowadzić do lepszego rozumienia siebie i siebie nawzajem.
Piotr Zawadzki
psycholog, certyfikowany psychoterapeuta Gestalt
Copyright 2021 © Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie, wykonanie JL. Polityka przetwarzania danych