Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie
kontakt@polskigabinetpsychoterapii.eu
Copyright 2021 © Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie, wykonanie JL. Polityka przetwarzania danych
Psychoterapeutą jest osoba, która ma odpowiednie wykształcenie i doświadczenie pracy w tym zawodzie. W Niemczech zawód psychoterapeuty oraz tytuł zawodowy Psychologischer Psychotherapeut (PP) jest prawnie regulowany i chroniony, inaczej niż w Polsce. Jeśli więc decydujesz się na psychoterapię u psychoterapeuty wykształconego w Niemczech i posiadającego ww. tytuł możesz być spokojny/a, że jest to ktoś, kto jest przygotowany do wykonywania tego zawodu. Co nie musi oznaczać, że właśnie tej osobie będziesz chciał/a powierzyć swoje najbardziej osobiste kłopoty i z nią rozpocząć swoją psychoterapię.
W Polsce zawód psychoterapeuty niestety nie jest profesją prawnie chronioną (w taki sposób, jak adwokat czy lekarz). W ustawodawstwie polskim nie ma jasno określonych kryteriów prawnych, co do tego, kto może nazwać się psychoterapeutą i w jakim zakresie może świadczyć usługi pomocowe. Poniższy artykuł pomaga wskazać na co należy zwrócić uwagę, aby dokonać możliwie najlepszego dla siebie wyboru specjalisty i trafić do odpowiedniej osoby.
Podstawową kwestią jest wykształcenie. Osoba, którą nazywamy psychoterapeutą skończyła lub jest w trakcie procesu szkolenia w szkole psychoterapii. Istnieje wiele ośrodków szkolących w Polsce i za granicą, które różnią się między sobą ze względu na nurt psychoterapii, w którym kształcą adeptów. Dobra szkoła psychoterapii trwa zazwyczaj 4 lata (i nie krócej niż 3 lata) oraz posiada akredytację polskich i zagranicznych stowarzyszeń, wydających certyfikaty psychoterapeuty. Na zakończenie szkoły osoba otrzymuje dyplom/zaświadczenie ukończenia i może przystąpić do egzaminu certyfikującego. Certyfikaty psychoterapeutyczne przyznawane są przez stowarzyszenia na podstawie doświadczenia w pracy klinicznej i pozytywnie zdanego egzaminu zewnętrznego przed komisją. Certyfikat psychoterapeuty upoważnia do samodzielnego prowadzenia psychoterapii i jest potwierdzeniem kompetencji zawodowych. Psychoterapeuta w trakcie szkolenia, jeszcze przed ukończeniem szkoły może zacząć przyjmować klientów, jeśli dostanie rekomendację. Wtedy jest psychoterapeutą w trakcie szkolenia lub jeśli ukończył szkołę i stara się o certyfikat wtedy jest psychoterapeutą w trakcie certyfikacji.
Ważną kwestią jest doświadczenie, które psychoterapeuta zdobywa i pogłębia poprzez pracę w zawodzie, ale także superwizje, własną psychoterapię, warsztaty rozwoju osobistego oraz szkolenia zawodowe i konferencje. Każdy psychoterapeuta, nawet świetnie przygotowany i z wieloletnią praktyką, powinien cały czas poddawać swoją pracę procesowi superwizji. Co to jest superwizja? Superwizja jest zawodowym rozwojem psychoterapeuty w kontekście pracy z poszczególnymi klientami. Psychoterapeuta podczas superwizji przygląda się swojej pracy wraz z bardziej doświadczonym psychoterapeutą (zwanym superwizorem) pod kątem skuteczności prowadzonej przez siebie terapii. Warto zatem zapytać podczas konsultacji, czy psychoterapeuta poddaje swoją pracę superwizji. A jeśli nie, to z jakiego powodu tego nie robi?
Innym ważnym aspektem jest psychoterapia szkoleniowa, która powinna pojawić się w procesie rozwoju każdego psychoterapeuty. Mówimy, że terapeuta jest w stanie pójść tak daleko z klientem podczas jego rozwoju, jak daleko sam jest w stanie zajść. Stąd ważne jest, by psychoterapeuta dbał także o swój rozwój psychiczny jako człowiek. Jeśli psychoterapeuta przechodził swoją terapię jako klient lub jest cały czas w trakcie swojej psychoterapii, to dba o najważniejsze narzędzie swojej pracy, czyli o siebie. Psychoterapia szkoleniowa jest także jednym z wielu warunków dobrych szkół terapeutycznych w procesie szkolenia.
Przed pierwszym kontaktem warto zwrócić uwagę na ofertę, jaką prezentuje psychoterapeuta. Jest tam sporo informacji o tym, z jakimi klientami pracuje (z osobami dorosłymi czy także z dziećmi i młodzieżą). Czy prowadzi psychoterapię indywidualną, czy pracuje także z parami lub rodzinami. Jaki rodzaj psychoterapii oferuje, a także, czy jest to terapia krótko czy długoterminowa. Informacje o wykształceniu i doświadczeniu psychoterapeuty oraz ofercie są zazwyczaj zamieszczone na stronie internetowej. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z tymi informacjami przed pierwszą konsultacją.
PODSUMOWANIE:
A zatem jeśli wiesz, że Twój przyszły psychoterapeuta nie ukończył żadnej szkoły psychoterapii, choć ma liczne kursy i szkolenia, nigdy nie przeszedł swojej własnej psychoterapii, nie korzysta z superwizji, przyjmuje każdego, kto zgłosi się do niego na psychoterapię (osoby dorosłe, dzieci, młodzież, pary, rodziny), otwarcie głosi, że pracuje z każdym problemem natury psychicznej, to, o ile jest miły i czarujący, możesz umówić się z nim na ewentualną kawę, ale nigdy na psychoterapię! Ponieważ powyższy opis wskazuje, że osoba ta nie ma absolutnie żadnych podstaw do wykonywania zawodu psychoterapeuty.
Marta Milkiewicz
psycholożka, psychoterapeutka, terapeutka uzależnień