Dostępność

Dyskusja dotyczącą uzależnienia od alkoholu po obejrzeniu filmu „Pod mocnym aniołem”

Inne artykuły

05 marca 2020

Dyskusja dotyczącą uzależnienia od alkoholu po obejrzeniu filmu „Pod mocnym aniołem”.

Nasza Przedstawicielka Marta Milkiewicz miała przyjemność uczestniczyć w spotkaniu organizowanym przez studentów Polskiego Klubu Filmowego Uniwersytetu w Poczdamie. W ramach 8 edycji projektu wyświetlony został film Wojciecha Smarzowskiego „Pod mocnym aniołem”. 

Po projekcji odbyła się dyskusja na temat uzależnienia od alkoholu, w trakcie której padło wiele ważnych pytań ze strony widowni. Nasza koleżanka, ekspertka w tej tematyce z przyjemnością udzieliła odpowiedzi na wszystkie pytania. Poniżej przedstawiamy wybrane pytania i odpowiedzi, które naszym zdaniem mogą Państwa również zainteresować:

 

  • Czy to, co zostało pokazane w filmie jest prawdą o uzależnieniu czy bardziej fikcją filmową?

W filmie zostały przedstawione jak najbardziej realne objawy uzależnienia od alkoholu oraz leczenie na oddziale detoksykacyjnym. Należy jednak pamiętać, że ten etap leczenia stanowi tylko część procesu wychodzenia z nałogu. A pokazane objawy uzależnienia, głównie fizycznego, nie są uniwersalnym i kompletnym obrazem alkoholizmu. 

 

  • Czy ten bohater ma w ogóle jakąś szansę wyjścia z uzależnienia?

Pytanie, co rozumiemy pod pojęciem „wyjścia z uzależnienia”? Jeśli mamy na myśli zaprzestanie picia i nie sięganie po alkohol to oczywiście taka szansa zawsze istnieje, ponieważ istnieje wybór. Bohater staje przed tym wyborem za każdym razem, kiedy opuszcza oddział. Najprawdopodobniej jednak nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego wyboru, aż do ostatniej sceny. Proszę pamiętać, że stosunkowo łatwo jest sobie poradzić z leczeniem uzależnienia fizycznego. Zdecydowanie trudniejsze są kolejne etapy trzeźwości i leczenia uzależnienia pod kątem psychicznym. Czyli, praca terapeutyczna w oparciu o prawdziwe psychologiczne przyczyny i realne trudności bohatera, które nam widzom nie są znane.

 

  • Jak Państwo/Pani myślą/myśli, jak się teraz zachowa główny bohater odnosząc się do ostatniej sceny z filmu? Jak dalej potoczą się jego losy?

Nie wiemy, co się wydarzy. Możemy jedynie przypuszczać. Decydując się na bardziej optymistyczną interpretację ostatniej sceny z filmu, zakładam, że bohater po raz pierwszy się zatrzymał w swoim bezrefleksyjnym postępowaniu. W związku z tym zwiększa się jego szansa na zmianę dotychczasowego życia. Dalej mogłyby zostać pokazane sceny z kolejnych etapów leczenia uzależnienia od alkoholu. A także bardziej psychologiczne dylematy i wewnętrzne konflikty bohatera.

 

  • Po czym poznać, że picie towarzyskie przeradza się w uzależnienie? Gdzie jest ta granica? Po czym to poznać?

Oczywiście istnieją określone kryteria diagnostyczne, po których specjaliści diagnozują uzależnienie. Są one dostępne w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-10) i określają, co jest eksperymentowaniem, piciem szkodliwym, a co już uzależnieniem. Uzależnienie to nie jest stan tylko proces, który się tworzy od pierwszego kontaktu z alkoholem. Sama charakterystyka uzależnienia i mechanizmy funkcjonowania także zacierają realny obraz. Granica jest bardzo indywidualna i często trudno uchwytna dla samej osoby uzależnionej, jak i jej najbliższych. Według mnie jednak decydujące znaczenie w poszukiwaniu granicy ma funkcja, jaką pełni alkohol w życiu człowieka. Najprościej rzecz ujmując: można odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy alkohol stanowi dodatek do życia towarzyskiego, a kiedy to życie towarzyskie stanowi dodatek do alkoholu. 

 

  • Czy są jakieś normy picia? 

Istnieją normy kulturowe, normy medyczne, a także normy indywidualne. Tak więc w zależności od nich wszystkich i ich konfiguracji tworzą się obrazy uzależnienia. Tym samym nie jest to tylko jeden wzorzec uzależnienia. 

 

  • Czy picie w samotności jest gorsze od picia w towarzystwie?

Moim zdaniem nie ma tu odpowiedzi, co jest gorsze, a co lepsze w tej sytuacji. Picie zarówno w samotności, jak i picie w towarzystwie niesie ze sobą określone konsekwencje, które nie ze względu na tę okoliczność decydują o uzależnieniu. 

 

  • Jak społeczeństwo reaguje na uzależnienie wśród kobiet i wśród mężczyzn?

Trudno mi odpowiedzieć na to pytanie w imieniu społeczeństwa. Być może jest to pytanie bardziej do socjologa niż specjalisty terapii uzależnień. W związku z tym zwracam się z tym pytaniem do Państwa. Jakie macie Państwo swoje przekonania i wyobrażenia na temat uzależnień? Jakie istnieją stereotypy i oceny na temat uzależnionej kobiety, a jakie na temat uzależnionego mężczyzny?

Copyright 2021 © Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie, wykonanie JL. Polityka przetwarzania danych

Polski Gabinet Psychoterapii Berlin - facebook link

Polski Gabinet Psychoterapii w Berlinie

kontakt@polskigabinetpsychoterapii.eu

 


Impressum    Datenschutz